مخالفت بزرگان دنیاى تکنولوژى با طرح نژادپرستانه دونالد ترامپ

مخالفت بزرگان دنیاى تکنولوژى با طرح نژادپرستانه دونالد ترامپ

صدها نفر از کارکنان شرکت‌هاى بزرگ تکنولوژى، طى اقدامى هماهنگ رسما متعهد شدند که در طرح نژادپرستانه دونالد ترامپ مبنى بر تهیه یک دیتابیس عظیم که شهروندان ایالات متحده را بر اساس نژاد، مذهب و ملیت تقسمیم‌بندی مى‌کند، شرکت نکنند. این تعهدنامه به صورت رسمى به امضاء رسیده و متن اصلى آن در neveragain.tech موجود است. در میان اسامى اشخاصى که این عهدنامه را امضاء کرده اند، افرادى از شرکت‌هاى Google، Microsoft، Slack و IBM حضور دارند. برای آگاهی از جزئیات این اقدام، در ادامه با پروگرمینگ همراه شوید. 

این تعهدنامه دو بار خطاب به دونالد ترامپ نوشته شده است. بار اول به صورت کتبى و زمانى که ترامپ، کارزار انتخاباتى‌اش را به تازگى آغاز کرده بود و اعلام کرد که ایالات متحده نیاز به دیتابیسى دارد که به کمک آن فعالیت تمام مسلمانان داخل ایالات متحده را نظارت کند. این تعهدنامه براى بار دوم، یک روز قبل از این که ترامپ در نیویورک به ملاقات رؤساى شرکت‌هاى بزرگى مانند تسلا، اپل و آمازون برود، در اینترنت به ثبت رسید.  بخشى از این تعهدنامه به این شکل نوشته شده است:

ما امروز با مسلمانان آمریکا، مهاجرین و تمامى اشخاصى که حقوق و زندگى شخصی‌شان توسط قانون نظارتى پیشنهاد شده توسط دولت بعدى تهدید مى‌شود، اعلام همبستگى مى‌کنیم و ساختن یک پایگاه اطلاعاتى از مردمى که عقایدشان مورد تایید قانون اساسى ایالات متحده است را رد مى‌کنیم. هم‌چنین، ما نمى‌خواهیم در برنامهٔ دولت مبنى بر اخراج کردن افرادى که تنها جرم‌شان این است که دولت از آن‌ها خوشش نمى‌آید، حضور داشته باشیم.

در میان کسانى که این نامه را علیه طرح نژادپرستانه دونالد ترامپ امضاء کرده‌اند، افرادى با مشاغل بالارتبه مشاهده مى‌شود. این افراد، اقدام مذکور دولت را به یک نسل کشى مانند هولوکاست و زندانى کردن شهروندان ژاپنى-آمریکایى طى جنگ جهانى دوم تشبیه کرده‌اند.

علاوه بر این‌ها، در این نامه ذکر شده است کسانى که این نامه را امضاء کرده‌اند، خواهان تشکیل یک دیتابیس با هدف افزایش آگاهى و اطلاعات مردم، آن هم به صورت رمزگذارى شده و غیرقابل ردیابى شده‌اند؛ آن‌ها اعلام کردند که نه تنها به تشکیل طرح نژادپرستانه دونالد ترامپ  کمک نمى‌کنند، بلکه تا جایى که مى‌توانند تلاش خواهند کرد که دیتابیس‌ها و منابع اطلاعاتى مشابه را کاهش داده و با آن ها مقابله کنند.

تا حال حاضر، تنها شرکت‌هایى که رسما اعلام کرده‌اند که از این اقدام دولت حمایت نمى‌کنند، توییتر و فیسبوک هستند؛ جاى تعجب هم ندارد که مدیرعامل کنونی توییتر، آقاى جک دورسى، در روزى که رؤساى سایر شرکت‌ها به ملاقات با ترامپ رفتند، به این ملاقات دعوت نشد!

مشکل بزرگى که پیش مى‌آید این جا است که وقتى که ترامپ در آینده اقدام به پیاده‌سازى این طرح کند، ممکن است شرکت‌هایى اعلام همکارى کنند که تعدادى از کارکنان‌شان این تعهدنامه را امضا کرده‌اند. در این صورت ممکن است بین کارکنان و کارفرمایان تضادهای فکری ناخوشایندی صورت گیرد.

اگر شما در چنین موقعیتی بودید چه مى‌کردید؟ اگر شما یکى از رؤساى این شرکت‌ها بودید و نام یکى از کارکنان خود را در این لیست مى‌دیدید، با او چه برخوردى مى‌کردید؟ واکنش خود را با سایر کاربران پروگرمینگ ، در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

برچسب ها: اژدها وارد می شود, ترامپ علیه گودزیلا, ترامپ علیه مسلمانان, دونالد ترامپ, دیتابیس شهروندان مسلمان, دیتابیس مسلمانان, طرح نژاد پرستانه دونالد ترامپ,

برچسب ها: ترامپ علیه مسلمانان, دونالد ترامپ, دیتابیس شهروندان مسلمان, دیتابیس مسلمانان, طرح نژاد پرستانه دونالد ترامپ,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *