مهارت هایی که یک برنامه نویس حرفه ای را از سایر برنامه نویسان متمایز می کند

expert

اخیرا دانشمندان تحقیقاتی را روی  ۱۲۰۰ برنامه نویس انجام داده اند. نتیجه تحقیقات آنها نشان میدهد که برنامه نویسان حرفه ای مهارت هایی دارند که آنها را از سایر برنامه نویسان متمایز میکند. در این مطلب میتوانید با این مهارت ها آشنا شوید.

برنامه نویسان حرفه ای بسیار کمیابند. بازدهی این دسته از برنامه نویسان سه برابر یک برنامه نویس خوب , ده برابر یک برنامه نویس معمولی و سی برابر یک برنامه نویس ضعیف است. بنابراین یک درصد از برنامه نویسان برتر که در این مطلب در مورد آنها سخن خواهیم گفت , فقط کد نمی نویسند. آنها ویژگی ها و مهارت هایی دارند که اگر یک برنامه نویس هر کدام یا چند مورد از آنها را داشته باشد میتواند به خود امیدوار باشد که در مسیر درستی گام برداشته است و اگر همه آنها را با هم داشته باشد میتوان برچسب یک برنامه نویس حرفه ای را به او زد.این مهارت ها بدین ترتیب اند:

۱- نگرش مثبت نسبت به کار

برنامه نویسان حرفه ای به نتیجه کارشان اهمیت میدهند. آنها عاشق کارشان هستند , با دید مثبت به آن نگاه میکنند , برای گرفتن شغل راهی طولانی را می پیمایند و برای انجام کارشان و اینکه بهترین نتیجه را در پی داشته باشد , همواره  تمام سعی شان را می کنند. همچنین اگر تحت فشار باشند و مسئولیت زیادی روی دوششان باشد , کنار نمی کشند و شانه خالی نمیکنند. البته باید مراقب بود که نباید انتظارات بیش از حد از برنامه نویس داشت و با دادن مسئولیت های پی در پی و دشوار او را تحت فشار قرار داد که در این صورت جا زدن  برنامه نویس در برخی مواقع اجتناب ناپذیر است. وقتی که قصد دارید در زمانی معین محصولی را به بازار ارائه دهید , یک برنامه نویس حرفه ای بلافاصله دست به کار شده و در زمان مناسب محصول را آماده خواهد کرد. چون برای او مهم است که نرم افزار یا سایت یا… به موقع آماده شود. بهترین راه برای اینکه به برنامه نویسان نگرشی مثبت در رابطه با کار و پروژه و محصولی که روی آن کار میکنند بدهید , این است که پروژه هایی را به آنها واگذار کنید که برایشان جذاب باشد , به آنها القا کنید که پروژه ای که روی آن کار میکنند از آن خودشان است , در واقع حس مالکیت آنها را برانگیزید و همچنین برای کاری که میکنند آنها را تحسین کنید.

۲- مهارت های ارتباطی وسیع

مهارت های ارتباطی رابطه مستقیمی با مهارت های برنامه نویسی دارند. یک برنامه نویس حرفه ای قادر است مشکلات را به خوبی تشخیص داده و با فرضیات و نظراتی که ارئه میدهد در صدد رفع آنها بر می آید. آنها مفاهیم را خیلی سریع درک میکنند یا اگر در درک آنها مشکل داشته باشند , با پرسیدن سوالات درست سعی میکنند آنها را بفهمند. همچنین لازم نیست که همه چیز را به صورت مکتوب در اختیار آنها قرار دهید. گاهی اگر تنها چند جمله به آنها بگویید , کاملا متوجه منظور شما شده و میدانند که از آنها چه میخواهید. بهترین برنامه نویسان معمولا به چند زبان صحبت میکنند و البته زبان انگلیسی را به خوبی میفهمند و مستندات و مطالب آموزشی انگلیسی را به خوبی درک میکنند. از آنجا که امروزه قسمت اعظم دانش و تکنولوژی به زبان انگلیسی ارائه میشود , و همچنین روابط برنامه نویسان در سراسر جهان به این زبان صورت میگیرد , تسلط به زبان انگلیسی برای یک برنامه نویس حرفه ای امری حیاتی است.

۳- وقت شناسی و برنامه ریزی

برنامه نویسان حرفه ای بسیار قابل اطمینانند. آنها اخلاق کاری قوی ای دارند و در جلسات و میتینگ ها به موقع حضور می یابند. یکی از مهارتهای مهمی که دارند این است که زمان مورد نیاز برای انجام پروژه یا کاری که به آنها معوق شده را به درستی میتوانند تخمین بزنند.

۴- یادگیری سریع

خصوصیت دیگر برنامه نویسان برتر این است که خودآموزان ماهری هستند. آنها توانایی یادگیری فنون و تکنولوژیهای جدید را دارند و از کار کردن با آنها هراسی ندارند. اطلاعات مختلف و نامرتبط را به خوبی با یکدیگر ترکیب کرده و نتیجه را عالی از کار درمی آورند. همه برنامه نویسان در طول انجام پروژه ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوند که راه حلی برای آن ندارند. یکی از تفاوتهای مهم یک برنامه نویس حرفه ای با یک برنامه نویس خوب یا معمولی در این است که برنامه نویس حرفه ای برای رفع مشکلات و یافتن راه حل ها از منابع مختلفی استفاده میکند و از کمک گرفتن از دیگران نیز ابایی ندارد. بالاترین مهارتی که هر کس می تواند داشته باشد این است که بداند چگونه یاد بگیرد. برنامه نویسان حرفه ای در این امر بسیار ماهرند.

۵- تکنیکی بودن و آشنایی با فنون و تکنولوژیهای روز

بسیاری از برنامه نویسان مدتهای طولانی با تکنولوژیهای زیادی کار کرده اند و در بسیاری از آنها متخصص شده اند. پیدا کردن یک برنامه نویس که مناسب کار شما باشد و با ابزار و فنون و تکنولوژیهایی که شما با آن کار میکنید آشنا باشد , بسیار مهم و البته دشوار است. برنامه نویس مناسب برای پروژه شما برنامه نویسی است که با مهارت ها و تکنولوژیهای لازم برای انجام پروژه آشنا باشد و تمام تلاشش را در این راه به کار گیرد. برنامه نویسان حرفه ای به خوبی به این امور واقفند. آنها طریقه کد نویسی استاندارد را میدانند و آن را به کار میگیرند و به گونه ای کد مینویسند که کاملا قابل درک باشد و هر جا ضرورت داشته باشد از کامنت گذاری استفاده میکنند و کدهایشان به راحتی توسط دیگران قابل استفاده است. آنها با ترکیب مهارت های گوناگون خود و با استفاده از تجربیات متفاوتی که داشته اند , قادرند در کمترین زمان ممکن بهترین راه حل را ارائه دهند. یک برنامه نویس حرفه ای با سبک برنامه نویسی چابک (Agile) به خوبی آشناست و آن را به کار میگیرد و همچنین قادر است در محیط های متفاوت فعالیت کند.

۶- کار تیمی

یکی دیگر از مهارتهای مفید برنامه نویسان حرفه ای , توانایی آنها در کمک کردن به دیگران است. وقتی همکارانشان در مرحله ای از کار دچار مشکل می شوند و نمی توانند پروژه را جلو ببرند , اگر از آنها درخواست کمک شود با کمال میل آن را می پذیرند در غیر اینصورت خودشان پیش قدم میشوند. آنها فنون و مهارت های جدید را به دیگران یاد میدهند و مستنداتی را تهیه میکنند که برای دیگران ( چه همکاران و هم تیمی های آنها و چه جامعه برنامه نویسان به طور کلی) می تواند مفید باشد.

۷- تمرکز روی کاربر نهایی

معمولا برنامه نویسان آنچه که از آنها خواسته میشود را انجام میدهند در حالی که برنامه نویسان برتر ( با توجه به توانایی های خود و تیمی که با آن کار میکنند) تمرکزشان را روی کاربر نهایی و حل مشکلات آنها می گذارند. آنها همواره می خواهند مطمئن شوند که محصولی که روی آن کار می کنند مفید واقع شود و برای کاربران ارزشمند باشد و اگر متوجه شوند که غیر از این است , خیلی سریع پا پس می کشند.

اگر شما هم می خواهید یک برنامه نویس حرفه ای شوید , قبل از هرچیز از قلبتان پیروی کنید. انجام دادن کاری که قلبا آن را می خواهید و عاشق آن هستید , به شما کمک می کند که در آن کار پیشرفت کنید. بهترین برنامه نویسها انسان های کنجکاوی هستند ساختن چیزهای جدید را دوست دارند. آنها قادرند به خوبی ارباب رجوع یا مشتری و حتی رئیس خود را کنترل و مدیریت کنند , به جای اینکه آنها او را تحت کنترل بگیرند. هم زمان که کارشان را انجام می دهند , در مسیر پیشرفت نیز گام برمی دارند.

برچسب ها: برترین برنامه نویسان, برنامه نویس حرفه ای, برنامه نویس خوب, برنامه نویسان حرفه ای, برنامه نویسی, برنامه نویسی Agile, تفاوت برنامه نویس خوب و برنامه نویس معمولی, تفاوت برنامه نویسان, تکنولوژی, فناوری, مهارت های یک برنامه نویس حرفه ای, مهارت های یک برنامه نویس خوب, مهارتهای برنامه نویسی,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *