مدل پایه مک بوک پرو ۲۰۱۶ به SSD فوق سریع با کنترلر اختصاصی اپل مجهز است

macbookpro2016ssd

پس از معرفی رسمی مک بوک پروهای ۲۰۱۶ از سوی اپل، به سرعت آمار و ارقام متعددی از عملکرد بخش های مختلف آن در پایگاه های خبری منتشر شد، و اخیراً وب سایت ۹to5Mac به ارزیابی عملکرد SSD این محصول پرداخته، تستی که نتایج خیره کننده ای را در پی داشته.

بنا به ادعای اپل، مدل ۱۵ اینچی مک بوک پرو ۲۰۱۶ به سریع ترین SSD به کار رفته در لپ تاپ ها مجهز شده، اما ظاهراً همین موضوع در مورد مدل ۱۳ اینچی بدون تاچ بار نیز صادق است. در تصویر زیر نتایج بنچمارک QuickBench 4.0 روی این دستگاه را مشاهده می کنید:

2016-macbook-pero-quickbench-benchmark

اپل اعلام کرد سرعت خواندن از حافظه در مدل های ۱۳ و ۱۵ اینچی به ۳٫۱ گیگابایت بر ثانیه می رسد، و سرعت نوشتن داده نیز در بیشترین حالت به ۲٫۱ گیگابایت بر ثانیه خواهد رسید. نگاهی گذرا به نتایج فوق نشان می دهد ادعای اپل توخالی نبوده و SSD این لپ تاپ عملکردی فوق العاده دارد.

جهت مقایسه، نگاهی به نتایج همین تست در مک بوک ۱۲ اینچی اوایل ۲۰۱۶ می اندازیم:

2016-macbook-1222-retina-quickbench-ssd

می بینید که اختلاف قابل توجهی از نظر سرعت عملکرد حافظه بین این دو مدل وجود دارد. برای اطمینان از این موضوع، تست دیگری با استفاده از Blackmagic انجام گرفته که در تصویر زیر نتایج آن را مشاهده می کنید:

blackmagic-2016-late-macbook-pro

همین تست روی مدل مک بوک ۱۲ اینچی اوایل ۲۰۱۶ به نتایج زیر منجر می شود:

blackmagic-disk-speed-test-1222-macbook-early-2016

البته دقت کنید که احتمالاً سازندگان این نرم افزار بنچمارک تصور نمی کردند سرعت خواندن داده حافظه داخلی از ۲ گیگابایت بر ثانیه فراتر رود، و بنابراین عقربه نمایش سرعت خواندن داده در مک بوک پرو ۲۰۱۶ روی بیشترین مقدار ممکن متوقف شده.

با این تفاسیر، کاملاً مشخص است که SSD به کار رفته در مک بوک پرو ۲۰۱۶ فوق العاده سریع است، و این موضوع هم می تواند دلیل دیگری برای انتخاب این دستگاه به جای مک بوک ۱۲ اینچی باشد.

لازم به ذکر است مک بوک پرو ۲۰۱۶ از SSD قابل تعویض و مجهز به کنترلر اختصاصی اپل بهره می گیرد، بنابراین حتی می توان انتظار داشت که عملکرد آنها در آینده بهتر شود.

برچسب ها: اپل, اخبار تکنولوژی, تست سرعت ssd, تست سرعت انتقال داده, کنترلر اختصاصی اپل, مک بوک پرو,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *