آموزش بوت کردن فلش (Bootable USB)

بوت کردن فلش

همه‌ی کامپیوترها دارای درگاه یو‌اس‌بی (USB) بوده که حافظه‌های جانبی مانند فلش مموری‌ها را از این درگاه به کامپیوتر متصل می‌کنند. بنابراین با بوت کردن فلش مموری و سپس کپی کردن فایل‌های سیستم عامل روی آن، به‌راحتی می‌توان ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری را نصب نمود. پس فقط باید نحوه بوت نمودن فلش مموری را بدانیم. با پروگرمینگ رسانه دانش و تکنولوژی همراه باشید.

برای انجام این کار باید دستوراتی را در برنامه Command Prompt (خط فرمان – cmd) بنویسیم. مراحل زیر را به‌ترتیب انجام می‌دهیم:
برنامه Command Prompt را با باز نمودن منوی استارت و نوشتن دستور cmd و زدن دکمه اینتر باز می‌کنیم.
یک فلش مموری با داشتن حافظه حداقل ۱ گیگا بایت را به کامپیوتر متصل می‌نمائیم.
در محیط خط فرمان که با دستور cmd باز کرده‌ایم عبارت diskpart را می‌نویسیم و دکمه اینتر را فشار می‌دهیم و منتظر می‌مانیم تا عبارت DISK PART نمایان شود.

10832_213

اکنون دستور list disk را جلوی این عبارت تایپ می‌کنیم و با زدن دکمه اینتر لیست دیسک‌های شما نمایان خواهد شد. در حالت عادی و با داشتن یک هارد دیسک، دو مورد که مورد اول با ظرفیت بالاتر هارد دیسک شما و مورد دوم با ظرفیت کمتر همان فلش مموری خواهد بود، نمایان خواهند شد.

10833_100

حال دستور select disk X را تایپ می‌کنیم (به‌جای حرف X شماره درایو فلش مموری که به احتمال زیاد ۱ است را می‌نویسیم)

10834_394

در این مرحله با نوشتن دستور clean محتویات فلش مموری پاک خواهد شد تا آماده بوت نمودن باشد. (نکته: اگر اطلاعات مهمی روی فلش مموری دارید قبل از اجرای این دستور از روی آن برداشته و یک کپی از آن‌ها تهیه کنید)

10835_307

بعد از اجرای دستور clean دستور create partition primary را تایپ می‌کنیم.

10836_637

سپس دستور select partition 1 را می‌نویسیم.

10837_755

بعد از اجرای دستور فوق دستور active را تایپ می‌کنیم.

10838_755

اکنون باید فلش مموری فرمت شود که برای انجام این کار دستور format fs=fat32 را در ادامه می‌نویسیم. (با انجام این کار فلش مموری با فرمت fat32 فرمت می‌شود، البته می‌توان فرمت از نوع NTFS را نیز انتخاب نمود)

10839_270

با اجرای دستور فرمت مدت زمانی (بسته به اندازه حافظه فلش مموری) طول خواهد کشید تا فرمت کامل شود که این روند با نوشتن اعداد ۰ تا ۱۰۰ نشان داده خواهد شد.
بعد از کامل شدن فرمت، عبارت assign را تایپ می‌کنیم.

10840_264

اکنون به مرحله آخر رسیده‌ایم و با نوشتن دستور exit از برنامه Command Prompt خارج می‌شویم.

حال نوبت به آن می‌رسد که محتویات CD یا DVD حاوی ویندوز یا هر نوع سیستم عامل دیگر را به صورت کامل در فلش مموری کپی کرده و در کامپیوتری که می‌خواهیم آن سیستم عامل را در آن نصب کنیم قرار داده و با تغییر تنظیمات BIOS بر روی بوت از طریق USB، مراحل نصب را دنبال کنیم.

برچسب ها: Bootable, USB, بوت, بوت کردن, بوت کردن فلش, فلش,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

یک دیدگاه در “آموزش بوت کردن فلش (Bootable USB)

  • mehdi

    (۱۶/۰۸/۱۳۹۵ - ۸:۳۶ ب.ظ)

    داداچ اشتب میزنی….لینوکسشم بزار…مرسی.ازت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *