با روش محققین MIT ساختمان ها پیش از وقوع حادثه هشدار می دهند

mit-buildinghealth-1-press-640x0-w600

دانشگاه تکنولوژی ماساچوست یا همان MIT به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های فناوری بدون تردید برخی از باهوش ترین های این حوزه را در اختیار خود دارد، اما حالا خبر می رسد می خواهد ساختمان هوشمند تری نیز داشته باشد.

یکی از محققین MIT برای این منظور یک مدل محاسباتی توسعه داده که لرزش های محیطی (مثل عبور کامیون) را ثبت و با استفاده از آنها، میزان استرس مکانیکی یا خسارات وارده در طی زمان به ساختمان را محاسبه می کند.

این مدل محاسباتی در حال حاضر روی برج بتنی ۲۱ طبقه ی MIT در شهر کمبریج ماساچوست مورد آزمایش قرار گرفته است، ساختمانی که در سال ۱۹۶۰ ساخته شده و بلندترین در شهر خود به حساب می آید.

در این روش کامپیوترها با استفاده از الگوریتم ها و نصب حسگرهای مختلف، ساختمان را به شکل مجازی شبیه سازی می کنند تا بازخورد آن را نسبت به میزان های مختلف از استرس پیشبینی نمایند.

mit-buildinghealth-3-press-720x720-w600

مدل شبیه سازی شده همانطور که پیشتر اشاره کردیم تنها از نظر اندازه با ساختمان واقعی یکسان نیست و جزئیات بسیار بیشتری برای ساخت آن در نظر گرفته شده است، از جمله استحکام و تراکم دیوارهای بتنی، تخته سنگ ها، بخش های فلزی و حتی خصوصیات پله های هر طبقه.

محقق اصلی این پروژه می گوید با چنین متدی می توانیم به راحتی تمام ساختمان های شهر را هوشمند کنیم تا خودشان وضعیت سلامتی و شرایط محیطی خود را زیر نظر گرفته و از اتفاقات ناگوار پیشگیری نمایند.

بر همین اساس می توان آینده ای را پیشبینی کرد که در صورت موفقیت و گسترش استفاده از این طرح، ساختمان ها قادر باشند در صورت نیاز هشدارهای لازم برای تخلیه در شرایط اضطراری را پیش از وقوع حادثه اعلام نمایند.

برچسب ها: MIT, دانشگاه MIT, ساختمان هوشمند,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *