بازیهای رایانه ای شما را باهوش تر میکنند

videogames

تحقیقات جدید نشان داده که بازیهای کامپیوتری روی عملکرد ذهن تاثیر مثبت میگذارند و آن را بهبود میبخشند.در این مطلب قصد داریم تا میزان و نحوه این تاثیرات را بیان کنیم.

سخن گفتن در مورد بازیهای رایانه ای و اینکه انجام این بازیها فقط وقت تلف کردن است, آسان است. همین الان چند لحظه دست نگه دارید و درباره کلیشه هایی که تاکنون در مورد بازیهای رایانه ای و افرادی که این بازیها را انجام میدهند شنیده اید,کمی فکر کنید. احتمالا مواردی از این قبیل به ذهنتان خواهد رسید: گیمرها افرادی تنبل هستند,ضد اجتماعی اند, در درس و تحصیلاتشان موفق نیستند و … .

همه ما بارها شاهد بوده ایم که چگونه از بازیهای رایانه ای به عنوان لکه ننگی بر دامن صنعت و تکنولوژی یاد میشود و همواره آن را نکوهش کرده اند.همین چند وقت پیش بود که صدا وسیمای خودمان مستندی در این رابطه پخش کرد که البته انتقادات زیادی را برانگیخت و بسیاری معتقد بودند که صدا و سیما واقعا تند رفته و بیش از حد روی جنبه های منفی بازیهای کامپیوتری تاکید کرده است.از جمله اینکه تعدادی از گیمرها با ساخت یک ویدئو, هم اعتراض خود را نسبت به این عمل صدا و سیما نشان دادند و هم (خواسته یا ناخواسته) کمی در مورد واقعیت بازیهای رایانه ای روشنگری کرده اند.

اما آیا بازیهای رایانه جنبه های مثبتی نیز دارند؟ آیا این نوع بازیها واقعا میتوانند مفید باشند؟ اگر جواب مثبت است,چگونه؟ بیایید نگاهی بیاندازیم به برخی از تحقیقاتی که تاکنون در این رابطه صورت گرفته است.

این پژوهش ها نه تنها اذعان میدارند که بازیهای رایانه ای شما را باهوشتر میکنند,بلکه بسیاری از نظریه های کلیشه ای منفی را که تاکنون در مورد بازیهای رایانه ی وجود داشته است از میان برمیدارند.

از همان دوران ظهور بازیهای رایانه ای پژوهشگران و روانشناسان از نزدیک آنها را زیر نظر داشته اند و در مورد تاثیراتی که این بازیها در موقعیتهای گوناگون روی افراد میگذارند, تحقیق کرده اند.در سالهای اخیر نیز پژوهشهای بسیاری در این رابطه صورت گرفته است و بسیاری از آنها بر این نظریه که بازیهای رایانه ای عملکرد ذهن را بهبود بخشیده  و باعث بالا رفتن کارایی آن میشوند, مهر تائید زده اند.

اما عبارت “بازیهای رایانه ای” یک مفهوم کلی است که انواع مختلفی از بازیها را در برمیگیرد.پژوهشگران تحقیقات خود را بر روی سبک های  مختلف بازیهای رایانه ای متمرکز کرده اند تا دریابند چگونه ژانرهای مختلف بازیهای رایانه ای, تاثیراتی مجزا و متفاوت از یکدیگر را به دنبال دارند. برای روشن شدن مطلب, اجازه دهید که آن را با غذا خوردن مقایسه کنیم ; خوردن غذا چه تاثیری بر بدن دارد؟ امروزه تاثیر غذاهای مختلف بر بدن کاملا روشن و مشخص است.این تاثیر برای هر نوع از غذا بسته به نوع ترکیبات آن از جمله میزان کالری, درصد ویتامین و پروتئین, چربی, کربوهیدرات و … متفاوت است.بازیهای رایانه ای نیز دقیقا به همین شکل اند.انواع مختلف بازیها بسته به محتوا, مکانیک و دینامیکی که دارند, اثرات متفاوتی در پی دارند.

بیایید نگاهی بیندازیم به مزایایی که ژانرهای مختلف بازیهای رایانه ای به دنبال دارند:

Puzzle-Platform

این نوع از بازیها با ورزش دادن ذهن آن را تقویت کرده و عملکرد آن را بهبود می بخشند.بازیهای سبک Puzzle  از قبیلBrain Age , Angry Birds  و Lumosity  حافظه, مهارت حل مساله, تجسم سه بعدی و قدرت توجه شما را بالا برده و روند پیر شدن سلولهای ذهنی را کند میکنند.هم چنین بازیهای Platform (بازیهایی که در آنها باید از نقطه ای به نقطه دیگر بپرید, از برخورد با آیتم هایی که به سمت شما می آیند اجتناب کنید, موانع را رد کرده یا آنها را دور بزنید و…) دایره مهارتهای شما را وسیع تر کرده, زمان عکس العمل شما را پایین آورده و سرعت انجام کارها را بالا میبرند.بازیهایی که ترکیبی از این دو سبک باشند(Puzzle-Platform)   میتوانند کلیه تاثیرات یاد شده را باهم داشته باشند. از جمله بازی محبوب Inside.

Role Playing Games/RPG

Mass Effect, The Elder Scroll و Final Fantasy از جمله بازیهای معروف سبک RPG هستند. این نوع از بازیها عمدتا بر روی دیالوگ ها, انتخاب های متفاوتی که بازیباز در طول بازی دارد و نیز اثرات متفاوت این انتخاب ها تمرکز دارند.اصولا بازیهای سبک RPG انتخاب های فراوانی را در اختیار بازیباز میگذارند که این باعث میشود بازیبازانی که یک بازی خاص را انجام میدهند, بازی و روند پیشرفتشان کاملا متفاوت از سایر بازیبازانی باشد که همان بازی را انجام میدهند.این سبک از بازیها دید استراتژیک و قدرت استدلال بازیباز را بالا برده و به دلیل اینکه بسیار شبیه به زندگی واقعی هستند, از نظر اجتماعی حس همدلی را در بازیباز تقویت کرده و مهارتهای رفتاری او را بهبود میبخشند. همچنین به دلیل اینکه در این بازیها, بازیباز با موقعیتهای متفاوت و دشوار اخلاقی رو به رو میشود و به دلیل اثرات بلند مدتی که این انتخاب ها بر روند بازی میگذارند و به خود کاراکتر بازمیگردند, این اصول اخلاقی به نوعی در بازیباز نهادینه شده و میتواند آنها را در زندگی اجتماعی به کار گیرد.

Real Time Strategy/RTS

در زندگی همه ما بسیار پیش می آید که در موقعیتهای مختلف باید سریع دست به انتخاب بزنیم برای تصمیم گیری فرصت چندانی نداریم.مهارتی که بسیار سودمند و مفید است و با انجام بازیهای سبک RTS میتوانید آن را بهبود بخشید.این بازیها, همانطور که از اسم آنها برمی آید, برای کامل کردن یک عملیات یا پشت سر گذاشتن یک مرحله, دفاع در برابر حمله دشمن  و یا همکاری با سایر اعضای تیم (در صورتی که بازی به صورت چند نفره باشد) مهارتهای استرتژیک بازیباز را به چالش میکشند. بازیهایی از قبیل StarCraft, World Of Warcraft  و Age Of Empires بازیباز را ترغیب میکنند تا از قبل برنامه ریزی داشته باشند, هوشمندانه فکر کنند همزمان هواسشان به همه چیز باشد و هم چنین اولویت بندی داشته باشند.

انواع دیگر بازیها

به غیر از موارد یاد شده, سبکهای متفاوت دیگری نیز وجود دارند که هر کدام فواید و نکات مثبت خود را دارند.به عنوان مثال پژوهشگران ثابت کرده اند که انجام بازیهای ترسناک به بازیباز کمک میکند تا احساسات خود از قبیل خشم یا ترس را در زندگی واقعی خود کنترل کنند.هم چنین با وجود اینکه بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند که بازیهای خشونت بار از قبیل Call Of Duty  یا Halo  مضراتی را به دنبال دارند, اما حتی این بازیها نیز از بسیاری جهات میتوانند سودمند باشند.از جمله اینکه مهارت چندوظیفه ای, دقت , توجه و تمرکز را تقویت کرده و میتوانند بسیاری از مشکلات مربوط به بینایی را برطرف کنند.به عنوان مثال میتوانند از آب مروارید جلوگیری کنند و یا آن را درمان کنند.

حال که با مزایای فراوان و متفاوت بازیهای رایانه ای آشنا شدید, همین الان کامپیوتر یا کنسول خود را روشن کرده, دسته بازی را در دست بگیرید و شروع کنید به نجات کهکشانها, کشتن زامبیها و از بین بردن هیولاها.چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت, بسیار بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید.

برچسب ها: inside, lumosity, اثرات مثبت بازیهای رایانه ای, بازی, بازیهای رایانه ای, بازیهای رایانه ای شما را باهوش تر میکنند, بازیهای رایانه ای و تقویت حافظه, بازیهای رایانه ای و تقویت ذهن, سبک puzzle platform, سبک real time strategy, سبک role playing games, فواید بازیهای رایانه ای, گیم,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *