اجرای ۵G در ایران ممکن نیست

rsz_1147697087912313_6-760x400

یکی از کارشناسان حوزه مخابرات در همایش تهران ۵G از مشکلات و موانع راه‌اندازی نسل پنجم شبکه‌های موبایل در ایران سخن گفت و به طور واضح کمبود فرکانس را عامل اصلی بر سر راه راه‌اندازی ۵G دانست!


به گزارش پروگرامینگ ، حمیدرضا نیکوفر در مراسم تهران ۵G اعلام کرد: «پهنای باند فرکانسی اپراتورها برای توسعه نسل‌های بالاتر باید چند برابر شود. کل پهنای باند فرکانسی اپراتورها حدود ۱۸۰ مگاهرتز است و طی دو سال آینده برای توسعه نسل‌های بالاتر ارتباطی این مقدار باید به چندین برابر برسد. فرکانس چالش اصلی اپراتورهای ایرانی در توسعه فناوری LTE است. با فرکانس‌های کنونی توسعه نسل چهار به سختی صورت می‌گیرد و از هم اکنون باید برای اختصاص ۶ گیگاهرتز فرکانس، نقشه راه توسعه داشته باشیم.»

2bc050ed00000578-3214880-image-a-15_1440805584678

پروژه AirGig شرکت AT&T
نیکوفر افزود: «برای تعیین نقشه راه توسعه باند پهن، شاید اروپا بهترین الگو برای اقتباس قوانین و استاندارد‌ها نباشد؛ از سوی دیگر شاهد پیشرفت چین در این حوزه هستیم و اپراتورهای چینی جزو بزرگترین‌ها در دنیا هستند. چین سه اپراتور بزرگ دارد، در حالیکه اگر می‌خواست از سیاست‌های کشورهای اروپایی پیروی کند، تاکنون حدود ۴۰ تا ۵۰ اپراتور داشت.»

ایران طی سال‌های آینده فقط در حوزه موبایل به حداقل ۵۰۰ مگاهرتز فرکانس نیاز خواهد داشت. همراه اول از سال ۲۰۱۳ میلادی بصورت مستمر جهت توسعه شبکه سرمایه گذاری کرده که این سرمایه گذاری در شبکه‌های نسل ۳و ۴ به حدود یک میلیارد دلار می‌رسد.

آقای نیکوفر با بیان اینکه نسل ۵ تلفن همراه (۵G) فقط در زمینه موبایل و مخابرات نیست؛ اعلام کرد: «همه صنایع از قبیل خودرو، بیمه، حمل و نقل، پزشکی و شهرسازی باید در این زمینه تصمیم‌گیری داشته باشند تا بهره‌وری اقتصادی از این فناوری بالا برود. بهره‌برداری پایلوت از این فناوری باعث می‌شود که قانون‌گذاران تصمیمات بهتری برای توسعه بگیرند.»

 

پروگرامینگ | رسانه دانش و فناوری

برچسب ها: 5G, 5G در ایران, LTE, اینترنت نسل پنجم, فایوجی,

« تبلیغات »

« تبلیغات »

یک دیدگاه در “اجرای ۵G در ایران ممکن نیست

 • علی

  (۱۴/۰۸/۱۳۹۵ - ۷:۵۶ ق.ظ)

  اینا همش حرفه
  قبلا هم میگفتن ۴G نمیاد که اومد
  پس اینم میاد
  به زودی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *